TOKYO 2020 | ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: ΧΡΥΣΟ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕ ΤΟΝ METE GAZOZ

31/07/2021 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ 0

Ο Mete Gazoz έσπασε το σερί των νοτιοκορεατών στο Τόκυο κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό ανδρών με δεύτερο τον ιταλό Mauro Nepoli και τρίτο τον ιάπωνα Takaharu Furukawa. Έμειναν στα προημιτελικά τα φαβορί Βrady Ellison και Kim Woojin.

O 22χρονος τούρκος πρωταθλητής αφού απέκλεισε τον αυστραλό Worth με 7-1 στον πρώτο αγώνα της ημέρας, διασταυρώθηκε με τον Brady Ellison (ΗΠΑ) στα προημιτελικά τον οποίο και “καθάρισε” με βολές από 27 και πάνω (σετ 7-3) και ενώ ο αμερικάνος είχε πέντε 8άρια στα τέσσερα πρώτα σετ. Με το ίδιο σκορ πέρασε και από τον ημιτελικό απέναντι στον Furukawa.

Στον τελικό βρέθηκε αντιμέτωπος με τον “μεγάλο” Mauro Nespoli, ο οποίος νωρίτερα είχε αποκλείσει διαδοχικά τον βραζιλιάνο D’Almeida (6-0), τον γερμανό Unruh (6-4) και στα ημιτελικά τον Tang από την Ταϊπέι (6-2).

Ο μεγάλος τελικός ανάμεσα σε Gazoz και Nespoli ξεκίνησε με προβάδισμα 2-0 και 3-1 υπέρ του ιταλού, όμως ο Gazoz στη συνέχεια ισορρόπησε τον αγώνα και με τελικό σκορ 6-4 στέφθηκε χρυσός ολυμπιονίκης.

Οι διοργανωτές ιάπωνες πανηγύρισαν και δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στο Yumenoshima Final Field (μετά το ομαδικό ανδρών) με τη νίκη του έμπειρου Furukawa (4 συμμετοχές σε ολυμπιακούς) στο μικρό τελικό: