ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΗΜΕΡΑ 2Η) – ΜΕ WENTZEL H ΤΣΑΚΙΡΗ

11/06/2019 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ 0

Η σημερινή μέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ξεκίνησε με τον 1ο γύρο knock-out για τα ομαδικά του recurve και τις θέσεις 9-24 του γύρου κατάταξης.

Στο ομαδικό ανδρών, εύκολες νίκες πέτυχαν:

• Η Ιαπωνία επί του Ιράν με 6-0
  • Η Ουκρανία επί της Ρωσίας με 6-0
  • Η Αυστραλία επί της Βραζιλίας με 6-0 και
  • Η Ινδία επί της Νορβηγίας με 5-1

Μεγάλη νίκη για τους άνδρες του Μπανγκλαντές επί της Ισπανίας με 5-3 ενώ ιδιαίτερα αμφίροπες ήταν οι αναμετρήσεις:

• Μαλαισία – Ιταλία 4-5
  • Γερμανία – Γαλλία 4-5 και
  • Φινλανδία – Καζακστάν 4-5

Στο γυναικείο ομαδικό μίνι έκπληξη με την επικράτηση της Σουηδίας επί των Ηνωμένων Πολιτειών με 5-1 ενώ στα υπόλοιπα ζευγάρια:

Ήττες για Ψάρρα, Καραγεωργίου

Εκ των πραγμάτων η αποστολή των αθλητών μας ήταν δύσκολη στον πρώτο γύρο του recurve που ακολούθησε.

Ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου δεν τα κατάφερε απέναντι στον Βρετανό Tom Hall. Με τέσσερα 8άρια απέναντι στον εξαιρετικό αντίπαλό του περιορίστηκε σε ήττα με 6-2 έχοντας καλές βολές μόνο κατά το 2ο σετ (9,10,10). Στη συνέχεια ο Hall αποκλείστηκε από τον Αυστραλό Ryan Tyack με shoot off.

Η Ευαγγελία Ψάρρα έδωσε μεγάλη μάχη απέναντη στην 12η στον κόσμο Μεξικανή Alejandra Valencia. Μετά από ένα κακό πρώτο σετ (26-29) ισορρόπησε κερδίζοντας το δεύτερο (29-28) με την Μεξικανή να καθαρίζει τα επόμενα δύο (25-27 και 27-29) φτάνοντας στο τελικό 6-2. Η συνέχεια για την Valencia αποδείχτηκε ευκολότερη κερδίζοντας την Bishindee από την Μογγολία με 6-0.

672 στον γύρο κατάταξης η Τσακίρη

Το απογευματινό πρόγραμμα περιελάμβανε τους γύρους κατάταξης στο σύνθετο τόξο. Η Αναστασία Τσακίρη ξεκίνησε καλά και κλείνοντας τον πρώτο γύρο με 338 ήταν στην 62η θέση. Το σκορ της όμως στον Β’ γύρο (334) σε συνδυασμό με την άνοδο των αθλητριών που την ακολουθούσαν την έριξαν τελικά στη 72η με 672.

Η συνέχεια για την Τσακίρη αναμένεται ιδιαίτερα δύσκολη αφού καλείται να αντιμετωπίσει τη φετινή νικήτρια της Antalya, Danelle Wentzel από τη Ν.Αφρική και η οποία κατετάγη 42η με 686. Η Wentzel είναι 15η στην παγκόσμια κατάταξη και φέτος επέστρεψε δυναμικά με το πρώτο της μετάλλιο σε φάση παγκοσμίου κυπέλλου και μάλιστα χρυσό!

Φανταστική εμφάνιση από την Tanja Jensen (Δανία) που με 708 ξεπέρασε κατά 1 πόντο τις So (N.Kορέα) και Usquiano  (Κολομβία). Tonja Ellison και Sarah Lopez ακολούθησαν με 705.

Στους άνδρες, ο Mike Schloesser δεν κατάφερε να πιάσει κορυφή αφού ο Νοτιοκορεάτης Jongho Kim ήταν πιο σταθερός και στους δύο γύρους και τον ξεπέρασε με 714 έναντι 712. Μένει να δούμε αν το γεγονός ότι αγωνίζεται στην πατρίδα του θα αποτελέσει πλεονέκτημα ή βαρίδι για τον “Mr Perfect” αφού όλοι συμπατριώτες του “ποντάρουν” σε αυτόν για ένα χρυσό μετάλλιο μέσα στην Ολλανδία.