ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟ ROMA ARCHERY TROPHY 2019

16/12/2019 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ 0

Στους κορυφαίους του barebow Κορμπέτης, Κουντούρη, Παπαλεξανδράκης – Δυναμική εμφάνιση Κωστόπουλου στο compound – 9ος o Ζαντιώτης-Χατζούδας στην κατηγορία junior

Το φετινό Roma Archery Trophy ολοκληρώθηκε με τα ελληνικά barebow να κλέβουν τις εντυπώσεις για 2η συνεχόμενη χρονιά. Άλλωστε για όσους παρακολουθούν τα τεκταινόμενα στη συγκεκριμένη κατηγορία, με τις αντίστοιχες περσινές εμφανίσεις στη Ρώμη αλλά και την πρόσφατη διάκριση στο JVD open, γνωρίζουν καλά ότι πλέον η χώρα μας διαθέτει αθλητές κορυφαίου επιπέδου σε αυτό το τόξο.

Η διαχείριση της τεράστιας επιτυχίας στην Ολλανδία ήταν το ζητούμενο για τον Άρη Κορμπέτη. Ο Erik Johnsson, σε ανάρτηση με τις εκτιμήσεις του πριν τον αγώνα, τον είχε ήδη κατατάξει στην ελίτ της κατηγορίας ως ένα από τα βασικά outsiders. O Άρης, όμως, δικαίωσε για μια ακόμη φορά τις προσδοκίες. Με 524 στο γύρο κατάταξης (264,260) κατέλαβε την 14η θέση ανάμεσα στα μεγαθήρια του αγωνίσματος και πέρασε άνετα στους 32. Η συνέχεια στους ατομικούς γύρους ήταν εξίσου εντυπωσιακή αποκλείοντας με shoot off (9-7) τον Ισπανό Cesar Bringas Vera. Οι διασταυρώσεις στους 16 τον έφεραν πάνω στον κορυφαίο Αυστραλό Michael Fisher, από τον οποίο και ηττήθηκε τελικά με 7-1, κατατάσσοντάς τον στην 9η τελικά θέση.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάνος Παπαλεξανδράκης με το 513 (263,250) και την 24η θέση στο γύρο κατάταξης. Η πρόκριση στους 32 τον έφερε αντιμέτωπο με τον πολύπειρο Daniele Bellotti. Οι βολές του Μάνου στα 4 σετ της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικές (28,24,27,27) όχι όμως και αρκετές για να υπεκεράσει το εμπόδιο ενός ανώτερου αντιπάλου. Τελικό αποτέλεσμα: 6-2 για τον Ιταλό.

Ο τρίτος των Ελλήνων στο ανδρικό barebow, Παύλος Κούλης, με σκορ 305 κατέλαβε την 62η θέση στο γύρο κατάταξης και αποκλέιστηκε από τη συνέχεια.

Ο τελικός του αγωνίσματος περιελάμβανε μία συγκλονιστική Σκανδιναβική κόντρα ανάμεσα στον Νορβηγό Berget και τον Σουηδό Lundmark με τον τελευταίο να είναι πιο εύστοχος στο καθοριστικό σετ κερδίζοντας με 6-4. Χωρίς Ιταλό το φετινό βάθρο αφού για την 3η θέση ο David F. Garcia επικράτησε του Di Nardo με 6-2.

Barebow Γυναικών

Ο πρόσφατος τραυματισμός στον καρπό λίγες μέρες πριν τον αγώνα δεν εμπόδισε την Εβίνα Κουντούρη να κάνει έναν εξαιρετικό γύρο κατάταξης. Το 474 (τέσσερις μόλις κάτω από το ατομικό της ρεκόρ) την έφερε στο άνω μισό του πίνακα και τη 12η θέση και το 425 της αντιπάλου της Jenni Gandolfi δεν θα αποτελούσε φόβητρο αν η έλλειψη πείρας σε αγώνες με ατομικούς γύρους δεν ήταν τόσο φανερή για τους Έλληνες αθλητές. Άλλωστε η απουσία εγχώριου πρωταθλήματος εξακολουθεί να αποτελεί τη μεγαλύτερη τροχοπέδη για όλους όσους αγωνίζονται χωρίς σκοπευτικά στο εξωτερικό. Οι βολές της Εβίνας στο knock out (20,23,18,25) δεν ήταν αρκετές για να της δώσουν την πρόκριση (τελικό 6-2 για την Gandolfi) όμως τα κέρδη σε εμπειρία από τη συμμετοχή σε τέτοιες διοργανώσεις είναι ανυπολόγιστα.

Σε άλλο επίπεδο Lina Bjorklund (Σουηδία) και Cinzia Noziglia (Ιταλία) αναμετρήθηκαν όπως αναμένονταν στον τελικό. Σε έναν αγώνα που “έβρεχε” 10άρια η Νoziglia στέφθηκε για μια ακόμη φορά νικήτρια στη Ρώμη. Τρίτη η Δανή Olsen.

Compound

Πολύ υψηλό το επίπεδο και φέτος στο σύνθετο τόξο. Χαρακτηριστικό ότι στους άνδρες (113 συμμετοχές) το κατώφλι για την πρόκριση στους 32 πήγε στο 585 με τους Schaff, Cousins και Schloesser να αγγίζουν το 598. Η μεγάλη αναμέτρηση έγινε στον ημιτελικό όπου Cousins και Schloesser μονομάχησαν πόντο με πόντο (148-148) με το shoot off να κρίνεται στο καλύτερο 10άρι. Τελικά ο Cousins επικράτησε στη λεπτομέρεια και προκρίθηκε στον τελικό. Εκεί βρήκε απέναντί του τον Ιταλό Della Stua και με 145-143 κέρδισε τον τίτλο. Ο Mike Schloesser περιορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο.

Κωστόπουλος και Κροαζιέ ήταν εκεί από ελληνικής πλευράς. Οι δύο διεθνείς το πάλεψαν σκληρά και ειδικά ο Κωστόπουλος ανέβηκε από το 285 του α’ γύρου στο εξαιρετικό 293 του δεύτερου. Το τελικό 578 πλησίασε στο δίποντο την καλύτερη φετινή του επίδοση θέτοντάς τον στην 50η θέση. Θετική εμφάνιση και από τον Κυριάκο Κροαζιέ, με 566 στην 78η θέση.

Φανταστική ήταν η εμφάνιση του Ι. Ζαντιώτη-Χατζουδα στην κατηγορία compound junior. Προκρίθηκε 15ος στη φάση των 16 με συνολικό 566 (282,284). Στη συνέχεια ηττήθηκε από τον Ιταλό Boggiatto (147-141), ο οποίος έφτασε μέχρι την 3η θέση.

Στις γυναίκες είχαμε την κορυφαία εμφάνιση στη διοργάνωση: η Sarah Peieels (Βέλγιο) έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο γύρο κατάταξης με 597 ξεπερνώντας κατά 1 πόντο εκείνο της Ella Gibson από το πρόσφατο GT Open. Η Prieels πήγε “τρένο” μέχρι τον τελικό επικρατώντας τελικά της Amanda Mlinaric (Κροατία) με 148-147. Τρίτη θέση για την αμερικανή Paige Pearce.